Infraštrukturálna charakteristika
Dopravné zameranie hodnoteného územia
Železničná sieť
Územným obvodom sú vedené dve medzinárodné železničné trate. V smere Žilina - Čadca - Bohumín (ČR). Dĺžka trate na území územného obvodu je cca 22,1 km. Úsek je dvojkoľajný, elektrifikovaný.
Druhá medzinárodná trať Čadca - Skalité - Zwardoň (PR) je jednokoľajová elektrifikovaná, územným obvodom prechádza v dĺžke 20,220 km.
Spojenie v doline Čadca-Makov v dĺžke cca 26 km je zabezpečené neelektrifikovanou železničnou traťou. Hustota železničnej siete je 0,09 km/km2.
Cestná sieť
Cestná sieť územného obvodu je vedená jednotlivými dolinami a je spojnicou s okresmi Žilina, Bytča a Kysucké Nové Mesto, v Českej republike s okresmi Frýdek-Místek, Vsetín a v Poľskej republike s okresom Žywiec. Celkove územným obvodom vedú cesty I. triedy európskeho významu v celkovej dĺžke 53,70 km a to E 75 - I/11 a I/11A v dĺžke cca 25,9 km, E 442 - I/18 v dĺžke 12,3 km a I/12 v dĺžke 15,4 km. Ďalej v územnom obvode je vybudované 61,048 km ciest II. triedy a 113,319 km ciest III. triedy. Hustota cestnej siete je 0,300 km/km2. Na cestných komunikáciách územného obvodu nie sú určené plochy na odstavenie dopravného prostriedku prepravujúceho nebezpečné látky. Jediným určeným odstavným miestom je priestor pri ceste I/11 na rozhraní okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto medzi obcami Dunajov a Kysucký Lieskovec.
Priemyselná výroba
Hospodárstvo v územnom obvode je sústredené predovšetkým do miest územného obvodu s prevládajúcou strojárskou, textilnou a sklárskou výrobou.
Dôležité výrobné priemyselné objekty:
a/ strojárska výroba - TI-Hanil Slovakia, s.r.o. Čadca - Podzávoz 995, automobilový
b) elektronika - JJ ELEKTRONIC, spol. s r. o., Čadca
c) textilná výroba - Vatter Slovakia, a. s., Čadca,
- KUFNER TEXTIL, s. r. o. Čadca
Výrobné priemyselné objekty s ďalším zameraním (chemickým, gumárenským, polygrafickým, farmaceutickým, ťažobným) sa na území nenachádzajú.
Poľnohospodárska výroba
Väčšina poľnohospodárskej pôdy sa nachádza v horských výrobných oblastiach, preto poľnohospodárska produkčnosť je v dôsledku nepriaznivých podmienok nízka. Značná časť je nevyužívaná z dôvodu zamokrenia, náletu vysokých a nízkych drevín a odľahlosti od dostupných komunikácií. Sortiment pestovaných plodín, vo výrobnom type podhorská zemiakarská oblasť, je pomerne úzky. Zastúpené sú: obiloviny cca 38 % okopaniny (zemiaky, kŕmna repa, zelenina – v prevažnej miere v súkromnom sektore) 5 % , jednoročné krmoviny 28 % a viacročné krmoviny 29 % ornej pôdy. V živočíšnej výrobe je činnosť orientovaná na chov hovädzieho dobytka, chov oviec, výkrm ošípaných a výkrm hydiny.