Krízové plánovanie
Krízový plán je špecifický dokument obsahujúci rozpracované opatrenia pri riešení konkrétnych krízových situácii, ktoré môžu nastať v organizácii alebo v štátnej správe. Stanovuje metódy a postupy pri riešení krízovej situácie ale aj možné dopady na spoločnosť. Určité vymedzenia sú aj v ústavnom zákone č. 227/2002 Z. z., a v znení neskorších predpisov, ktorý sa zaoberá bezpečnosťou štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a výkonu zdravotnej starostlivosti spojenej so vznikom pandémie.
Hlavným cieľom krízového plánu je v čo najväčšej možnej miere popísať konkrétne riziká hroziace za určitých okolností a vypracovať postupy, ktoré by zabránili vzniku krízovej udalosti, prípadne obmedzili určitými postupmi dôsledky zo vzniknutej udalosti tak, aby to malo čo najmenší dopad pre obyvateľstvo, životné prostredie a majetok. Krízový plán má hlavne oboznámiť všetky zložky a osoby podieľajúce sa riešení vzniknutej situácii s plánmi a postupmi pre zvládnutie krízovej udalosti. Takto zabezpečíme jasný obraz o hroziacich rizikách, možných riešeniach, potrebnej evakuácii a zabezpečení zdravotnej služby. Treba chápať, že čas a nekvalitné postupy sú vždy najväčším nepriateľom pri vzniknutých udalostiach.
Cieľom tvorby krízového plánu je:
§ popis krízovej situácie ktorá môže nastať,
§ popis dôsledkov pre samotné územie, subjekt alebo spoločnosť,
§ súbor opatrení, ktoré majú znížiť pravdepodobnosť vzniku možnej krízy,
§ havarijný plán,
§ súbor postupov pri riadení vzniknutej krízovej situácie,
§ zoznam osôb pre riešenie krízovej situácie a komunikáciu
so štátnymi zložkami podieľajúcimi sa na riešení krízovej situácie,
§ spracovanie metodických a evakuačných postupov,
§ koordinácia jednotlivých organov pri riadení,
§ popis a plán objektov atď.
Najdôležitejším dokumentom obce na zabezpecenie ochrany života, zdravia, majetku a životného prostredia je Plán ochrany obyvateľstva, ktorý je tvorený súborom dokumentov a plánov. Na vypracovanie textovej, grafickej a tabuľkovej časti Plánu ochrany obyvateľstva obce sa využíva obsah Plánu ochrany obyvateľstva, ktorý vypracúvajú v plnom rozsahu Obvodné úrady v sídle kraja a Obvodné úrady. Plán ochrany obyvateľstva obce okrem iného obsahuje tieto plány:
· Plán varovania obyvateľstva a vyrozumenia osôb,
· Plán evakuácie obyvateľstva,
· Plán monitorovania územia,
· Plán hygienickej očisty a špeciálnej očisty terénu, budov a materiálu,
· Plán prípravy obyvateľstva,
· Plán kontrolnej činnosti,
· Plán zabezpečenia prostriedkami individuálnej ochrany,
· Plán ukrytia obyvateľstva,
· Plán regulácie pohybu osôb,
· Plán vykonania záchranných prác,
· Plán zabezpečenia činnosti v objekte,v ktorom nie je možné skončiť pracovnú činnosť,
· a grafická časť.