Varovné signály
Ochrana obyvateľstva a zdravia spočíva hlavne v organizovaní, riadení a vykonávaní záchranných prác. Patrí sem i poskytovanie predlekárskej a lekárskej pomoci, vyslobodzovanie osôb, hlásenie udalostí, zabezpečenie úkrytu či evakuácia.
Pri živelných pohromách a katastrofách sa neubránime panike, ktorá však často spôsobuje viac strát na ľudských životoch a škôd ako samotná havária. Pri takýchto nepredvídateľných udalostiach treba poznať niekoľko zásad správania sa.
Na varovanie obyvateľstva slúžia varovné signály. Všeobecné ohrozenie rozpoznáme podľa dvojminútového kolísavého tónu sirén. Ohrozenie vodou sa ohlasuje šesťminútovým stálym tónom. Dvojminútový stály tón sirény bez opakovania je signál, že už nič nehrozí. Sirény sa spravidla preskúšavajú každý druhý piatok v mesiaci o dvanástej hodine, a to dvojminútovým stálym tónom.
Ak zaznie signál, ľudia by mali počúvať, aká núdzová situácia nastala. Podľa druhu varovného oznámenia treba vyhľadať úkryt, prípadne zostať doma alebo vojsť do najbližšej budovy. V prípade, že vás varovný signál zastihne v aute, treba vozidlo opustiť a vyhľadať rýchlo úkryt.
K ďalším opatreniam v prípade mimoriadnej udalosti patrí: uzavrieť a utesniť okná, dvere a vetráky; zapnúť rozhlas alebo miestnu televíziu a sledovať hlásenia.